VÁCLAV ČERNÝ: „MOC SI VÁŽÍM, JAKÁ MÁM ČÍSLA!“

31. 5. 2023

Po letech opakovaných zdravotních trablů prožívá sezonu jako hrom.

V jedné z nejrespektovanějších evropských lig nizozemské Eredivisie nastřílel český křídelník VÁCLAV ČERNÝ v dresu Twente Enschede třináct gólů a přidal k nim ještě jedenáct asistencí. Mezi kanonýry je na děleném šestém místě, v aktivitě, sčítající branky s asistencemi, dokonce třetí! Pětadvacetiletý reprezentant by proto měl dostat i adekvátní prostor v národním týmu v pokračující kvalifikaci o EURO 2024, v březnovém dvojzápase doma s Polskem a v Moldavsku ale překvapivě neodkopal ani minutu…

V čem je tato sezona z vašeho pohledu jiná než ty předchozí v nizozemské Eredivisie?

Jiná je v tom, že proběhla úplně bez zranění. Týmu se dařilo, bojujeme o evropské poháry, takže jednoznačně pozitivní.“

Panuje v klubu spokojenost nebo vedení pošilhávalo ještě výš?

V minulé sezoně byly ambice minimálně stejné, abychom bojovali o evropské poháry. Letos jsme, myslím, mohli pomýšlet na ještě lepší umístění, když Ajax a PSV měly náročný program i určité problémy.“

Z pátého místa po základní části byste měli jako favorit uspět i v nadcházejícím play-off o Evropu!

Máme to nyní ve vlastních rukou, a když se nám povede uspět v play-off, tak se to bude brát jako úspěšná sezona. Nastoupíme proti osmému Heerenveenu, když vyhrajeme, tak nás čeká finále proti šestému nebo sedmému týmu.“

Může Twente proniknout mezi elitní trojlístek Ajax, PSV, Feyenoord, který si mezi sebou rozděluje mistrovské tituly?

Určitě, když bude všechno do sebe zapadat a budeme pravidelně vyhrávat venkovní zápasy s menšími kluby. V této sezoně jsme se mohli do této trojice probourat, neztráceli jsme na ni moc bodů, ale když byla šance ji dostihnout, tak jsme většinou nezvládli nějaké utkání venku a zase nám bodově utekla… Je to obrovská škoda! Velikostí klubu je jednoznačně možné dostat se do absolutní špičky Eredivisie, bude ale hodně záležet na tom, jak kvalitní bude tým. Předpoklady k tomu jsou.“

Jsou pro vás pořád duely proti Ajaxu prestižnější než ty ostatní?

Na jednu stranu jo, protože jsem v Ajaxu vyrostl, ale na druhou stranu je to už nějaká doba, co jsem z něj odešel. Pro nás bylo strašně důležité, abychom utkání s Ajaxem zvládli. Pro mě osobně má pořád kouzlo, když hrajeme venku v jeho Areně. Ale zkouším to brát jako každý jiný zápas.“

Jak vypadal ten poslední nedělní?

Ajax se sice dostal do vedení, ale celý zápas jsme měli pod kontrolou. Povedlo se nám hned v první minutě druhé půle vyrovnat na 1:1, po pěti minutách jsme dali druhý gól a ke konci pak třetí. Po obratu jsme si už výhru pohlídali. Chytli jsme Ajax v pro něj nedobré fázi a musím říct, že jsme zápas s ním zvládli fakt skvěle.“

Třináct gólů a jedenáct asistencí, to je hodně nablýskaná ofenzivní vizitka v sezoně!

Zaplaťpánbůh za to. Když to shrnu, tak jako tým jsme měli dobrou sezonu, a když se mně jako křídlu povedlo přidat v ní i čísla, tak je to i pro mě osobně fajn. Sezona ještě nekončí, budu spokojený, až jako tým zvládneme i play-off. Když k tomu pomůžu góly nebo asistencemi, tak to bude ještě lepší.“

Nepřehlédněte

Jasný postup řídil Chorý, ve finále poháru čeká Sparta.

Tomáš Chorý dvakrát skóroval.

Přečíst 25. 4. 2024

Pavel Šulc po Slavii: Bylo to hodně na morál. Král střelců

Pavel Šulc (23) se radoval z gólu dvakrát, podruhé už mu hlavní sudí radost nepokazil.